Co warto wiedzieć o książeczce zdrowia dziecka?
Autor: Admin Przedszkolandia (admin) | Kategoria: Dziecko w przedszkolu | Rodzic
Dodano: 24.04.2024 | 7 min. czytania

Czym jest książeczka zdrowia dziecka?

Książeczka zdrowia dziecka to bardzo ważny dokument, który wydawany jest po urodzeniu pociechy. Stanowi swoistą historią zdrowia dziecka od pierwszych dni życia do osiemnastego roku życia i znajdziemy tutaj wszystkie informacje o stanie jego zdrowia, przebytych chorobach, czy szczepieniach. Taka książeczka zdrowia dziecka była wydawana na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z 2 lipca 1959 roku. Z dniem 1 stycznia 2002 roku uchylono ten obowiązek, a książeczka zdrowia dziecka funkcjonowała na zasadach dobrowolności. Jednak od 1 stycznia 2016 roku znów wszystko uległo zmianie i Minister Zdrowia przywrócił obowiązek wydawania takiego dokumentu. Tym samym każdy świeżo upieczony rodzic może spodziewać się tego, że wydana zostanie mu książeczka zdrowia dziecka wraz z dołączoną książeczką szczepień. Pamiętajmy jednak, że nie jest to dokument, który można odłożyć do szuflady i o nim zapomnieć. Książeczka zdrowia zawsze powinna być w zasięgu ręki.

Jakie dane znajdują się w książeczce zdrowia dziecka?

Pierwsze książeczki zdrowia, które pamiętamy z własnego dzieciństwa, różnią się od tych współczesnych. Co to dokładnie oznacza? Jak wygląda książeczka zdrowia dziecka? Przede wszystkim jest zdecydowanie bardziej kolorowa i zawiera więcej miejsca na wpisy i notatki. Co więcej, to książeczka zdrowia dziecka 2024 zawiera kilkadziesiąt stron i została podzielona na sekcje w porządku chronologicznym. Dzięki temu jest bardziej przejrzysta, a wprowadzanie danych już nie stanowi żadnego wyzwania. Warto w tym miejscu zauważyć, że wzór książeczki zdrowia dziecka dostępny jest dla wszystkich placówek medycznych i zawiera kilka standardowych informacji. Przede wszystkim są to dane osobowe dziecka, jego płeć, numer PESEL oraz grupa krwi. Jednak to nie wszystko, ponieważ książeczka zdrowia dziecka zawiera też dane opiekunów prawnych lub rodziców, informacje o przebiegu ciąży i porodzie, w tym również o tym, czy odbył się siłami natury, czy przez cesarskie cięcia. Kilka kolejnych stron dotyczy opisu stanu noworodka po urodzeniu i w tym miejscu wpisuje się jego wagę, liczbę punktów w skali Apgar, czy sposób, w jaki maluch był karmiony w szpitalu. W dokumencie wygospodarowano trochę miejsca na dane z odbytych wizyt patronażowych i profilaktycznych. Pierwsza wizyta lekarza podstawowej opieki zdrowotnej powinna odbyć się między pierwszym a czwartym tygodniem życia, a

książeczka zdrowia dziecka powinna mieć odpowiednią notatkę. Każda kolejna wizyta w ramach badań również musi być dokładnie opisana. Dla ułatwienia książka zdrowia dziecka została podzielona na sekcje z uwzględnieniem wieku, w jakim powinny odbyć się badania profilaktyczne. W dokumencie przewidziano też miejsce na informacje o stanie uzębienia dziecka, przebytych chorobach zakaźnych, czy odbytych konsultacjach u lekarzy specjalistów. Nie zabrakło też sekcji, gdzie można wpisać informacje o uczuleniach, przyjmowanych lekach i reakcjach anafilaktycznych. Jakby tego było mało, to książeczka zdrowia dziecka zawiera też dane z leczenia szpitalnego, czy informacje o zwolnieniu z zajęć sportowych. Nawet można wpisywać informacje o rekomendowanym sprzęcie lub wyrobach medycznych.

Kiedy przydaje się książeczka zdrowia dziecka?

Książeczka zdrowia dziecka jest obowiązkowym dokumentem, więc trzeba ją mieć przy sobie podczas każdej wizyty w plackach medycznych. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy mamy zaplanowaną wizytę w lekarza rodzinnego, czy jest to nieprzewidziana sytuacja i jedziemy z dzieckiem na SOR. Zawsze książeczka zdrowia dziecka będzie nam potrzebna. Tego typu dokumenty warto zabierać nie tylko na wizyty do publicznych placówek medycznych, ale też do prywatnych. Dlatego, jeśli do tej pory nie zdążyliśmy jej zdobyć, to powinno nas zainteresować książeczka zdrowia dziecka gdzie kupić. To samo dotyczy sytuacji, w których książeczka nam się zgubiła lub zniszczyła. Oczywiście jej brak nie jest podstawą do odmowy udzielenia świadczenia medycznego, ale odpowiedni wpis trzeba będzie uzupełnić.

Gdzie można kupić książeczkę zdrowia dla dziecka?

Książeczkę zdrowia dziecka otrzymuje się w placówce medycznej, w której odbył się poród. Czasami będzie to zatem szpital publiczny, innym razem prywatna klinika, czy gabinet. Za to we wszystkich placówkach obowiązuje ten sam wzór, więc nie należy spodziewać się różnych wariantów dokumentów. A co z kosztami? Całe szczęście pierwsza książeczka zdrowia dziecka wydawana jest całkowicie za darmo i nie trzeba obawiać się żadnych dodatkowych kosztów.

Co robić, gdy książeczka zdrowia nam się zgubi?

Zdarzają się sytuacje, w których książeczka zdrowia zaginie, zostanie zniszczona lub ukradziona wraz z zawartością torebki. W takich przypadkach musimy uzyskać duplikat dokumentu i tutaj pojawia się pytanie, książeczka zdrowia dziecka gdzie kupić? Otrzymanie nowej książeczki nie będzie takie trudne, jak by się mogło wydawać, ponieważ bez problemu wyda nam ją placówka medyczna, która wydała jej poprzedniczkę. Zastanawiasz się, książeczka zdrowia dziecka 2024 gdzie kupić jeszcze można? Do dyspozycji mamy też sklepy z dokumentacją. Poza tym w sieci również można nabyć tego typu dokumenty i na pewno to wygodny sposób dla tych z nas, którzy stawiają na wygodniejsze rozwiązania. Zwykle koszt uzyskania duplikatu to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Jednak problemem będzie nie tylko to, książeczka zdrowia dziecka 2024 gdzie kupić, ale przede wszystkim to, jak ją uzupełnić. W tym celu trzeba udać się do wszystkich placówek, w których było leczone dziecko i poprosić o uzupełnienie dokumentu. Niezbędne będzie też odtworzenie karty szczepień, więc im starsze i bardziej schorowane dziecko, tym więcej pracy może nas czekać. Dlatego lepiej pilnować karty zdrowia dziecka, ponieważ w ten sposób można sobie zaoszczędzić naprawdę dużo czasu i nerwów. Można też złagodzić skutki zgubienia lub uszkodzenia książeczki zdrowia dziecka. Wystarczy robić zdjęcia wypełnionych stron dokumentu, bo takie postępowanie ułatwi odzyskiwanie danych.

Czy istnieje wirtualna wersja książeczki zdrowia dziecka?

Zdążyliśmy przyzwyczaić się do tego, że wiele dokumentów możemy przechowywać w swoim telefonie. Co więcej, powstało nawet Internetowe Konto Pacjenta (IKP) i może z niego korzystać każda osoba, która ma PESEL. Czy zatem książeczka zdrowia dziecka dada też jest dostępna w wersji wirtualnej? Okazuje się, że choć istnieje możliwość uzupełniania informacji o swoich dzieciach na Internetowym Koncie Pacjenta, to i tak specjalista jest zobowiązany do dokumentowania wszystkich wizyt, czy szczepień w papierowej książeczce zdrowia dziecka. Wszystko dlatego, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie zdecydował się jeszcze na zastąpienie tradycyjnej książeczki zdrowia dziecka wersją wirtualną. Kilka lat temu prowadzono prace nad specjalną aplikacją, która miała zapewnić dostęp do historii medycznej malucha i to bez względu na miejsce pobytu. Pomysłodawcy nie uzyskali jednak pełnego dofinansowania, więc wirtualna książeczka zdrowia dziecka nie została ukończona. Czy nastąpi wkrótce jakiś przełom? Czy książeczka zdrowia dziecka 2024 będzie dostępna już w wersji wirtualnej? Nic na to nie wskazuje, ale nie pozostaje nam nic innego, jak czekać, że Narodowy Fundusz Zdrowia weźmie pod uwagę oczekiwania współczesnych rodziców i zajmie się wprowadzeniem zmian, które sprawią, że książka zdrowia dziecka będzie nie tylko dostępna w wersji papierowej, ale też elektronicznej. Na pewno w komfortowej sytuacji są rodzice z województwa śląskiego, ponieważ tam książeczka zdrowia dziecka dada została zastąpiona elektroniczną kartą.Czy ten artykuł był pomocny?

Staramy się tworzyć pomocne i wartościowe treści, dlatego Twoja ocena jest dla nas ważna.0 komentarzy

Dodaj pierwszy komentarz
Zobacz również

Kalendarz rozwoju dziecka

Nauczyciel Rodzic

Kalendarz rozwoju dziecka Nie istnieje jeden uniwersalny kalendarz ro...

Skuteczna adaptacja dziecka w żłobku

Nauczyciel Rodzic Dyrektor

Narodziny dziecka to bardzo ważne wydarzenie w każdej rodzinie. Obecno...