TOP7 zabawek edukacyjnych dla dzieci w wieku 3+

Autor: Przedszkolandia | Nauczyciel Rodzic Dyrektor

TOP7 zabawek edukacyjnych dla dzieci w wieku 3+

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko od początku rozwijało się jak najlepiej – było szczęśliwe, zdrowe i poznawało świat. Specjaliści od dawna utrzymują, że najlepszym sposobem na naukę jest zabawa. Szczególnie małe dzieci najłatwiej jest zainteresować nauką poprzez zabawę. Wybór wśród zabawek jest ogromny. Należy więc zwracać uwagę na posiadanie przez nie odpowiednich atestów, a tym samym bezpieczeństwo. Nauka poprzez zabawę powinna nie tylko rozwijać malucha, ale także być dla niego w pełni bezpieczna. Warto połączyć zabawę z nauką, aby czerpać w jednym czasie podwójny zysk – zarówno zadbać o rozrywkę podopiecznego, jak i dbać o jego rozwój. Przedstawiamy TOP7 edukacyjnych zabawek, które warto kupić dla maluchów w przedziale wiekowym 3+.

Jakie zabawki sprawdzą się najlepiej?

1. Zabawki interaktywne – zabawki interaktywne to najczęściej te, które odpowiadają na działania dziecka. Może to być np. interaktywny domek, który reaguje na wykonywane czynności np. gotowanie w kuchni czy zamykanie lub otwieranie okien. Tego rodzaju zabawki rozwijają w dzieciach ciekawość, a także uczą je zależności przyczynowo-skutkowej. Tego rodzaju zabawki sprawdzają się w przypadku odgrywania różnych ról. Dzięki nim dziecko uczy się wchodzenia w inne postacie. Oprócz tego zabawki interaktywne mogą się ruszać i emitować światło. Interaktywne mogą być także pluszaki, które mogą towarzyszyć dziecku praktycznie wszędzie – w żłobku, podczas podróży czy codziennej zabawy, a nawet usypiania.

2. Mówiące zabawki – zabawki, które wydają dźwięki bardzo dobrze wspierają rozwój dziecka. Warto ich wcześniej posłuchać, aby sprawdzić czy emitowane dźwięki np. litery alfabetu są wyraźne, aby dziecko od początku uczyło się i trenowało poprawną wymowę. Na rynku można znaleźć wiele zabawek niskiej jakości, a te mówiące powinny cechować się jak najlepszą jakością. Podobnie jest w przypadku artykułowania całych wyrazów – one także powinny być wyraźne. Ważne jest jeśli zabawka np. zachęca dziecko do powtarzania i nagradza je za nawiązywanie interakcji. Rozwijanie aparatu mowy to w początkowych latach bardzo ważna czynność.

3. Tablice do pisania i rysowania – bardzo dobrze sprawdzą się także zabawki, dzięki którym dziecko może trenować pisanie. Takie tablice np. z jednej strony do pisania mazakami, z drugiej zaś kredą czy magnetyczne, pozwalają na ćwiczenie pisania i poszerzają zdolności motoryczne. Tablica musi być jednak dopasowana do wzrostu dziecka, aby mogło z niej wygodnie korzystać. Pisanie na tablicy z jednej strony poprawia motorykę, z drugiej zaś doskonali umiejętność poprawnego trzymania kredy czy pisaka i stawiania literek, cyfr czy rysowania.

4. Drewniane zabawki – zabawki wykonane z naturalnych materiałów są bardzo bezpieczne, a ponadto trwałe. Sprawdzą się często zdecydowanie lepiej niż te plastikowe. Drewniana zabawka może np. służyć do nauki liczenia czy układania kształtów, jak ma to miejsce w przypadku drewnianego tetrisa. Można wybrać także drewniane cymbałki, aby rozwijać zdolności muzyczne pociechy. Drewniane zabawki mogą więc rozwijać zdolności muzyczne, więc doskonale stymulują zmysły.

5. Puzzle i mozaiki – to świetne zabawki edukacyjne, które nie dość, że rozwijają wiele zdolności to jeszcze nie potrzebują dużej ilości miejsca i są łatwe do przewiezienia czy sprzątnięcia. Puzzle wpływają na zdolność koncentracji dziecka, a także na jego spostrzegawczość. Puzzle i mozaiki pozwalają na jeszcze lepsze rozpoznawanie kolorów, dopasowywanie kształtów, a także rozwijają cierpliwość.

6. Gry logopedyczne – to gry, które pomagają dziecku wymawiać poszczególne głoski, sylaby i całe wyrazy. Warto postawić na ich wysoką jakość, aby dziecko od razu słuchało i powtarzało wyrazy w prawidłowy sposób. Gry logopedyczne wspierają rozwój mowy, małą motorykę, a także koncentrację i pozwalają przygotować dziecko na naukę czytania.

7. Gry planszowe, edukacyjne maty i interaktywne maty – nawet proste gry planszowe dla dzieci mogą być doskonałą rozrywką dla całej rodziny. Gry planszowe zapraszają dziecko do świata przygody, dzięki czemu będą dla niego interesujące i wniosą do jego życia naukę o świecie. Ponadto gry planszowe uczą rywalizacji z innymi osobami. Edukacyjne maty czy mapy to doskonały sposób na rozwijanie motoryki czy naukę dziecka na temat świata.

Jakie są zalety zabawek edukacyjnych?

• Pozwalają na ćwiczenie mowy i słuchania.

• Pomagają w odkrywaniu świata i funkcjonujących w nim zasad.

• Poszerzają słownictwo.

• Ćwiczą pamięć i koncentrację dziecka.

• Zapewniają bardzo dobrą zabawę.

• Kształtują kreatywność.

• Uczą rozwiązywać problemy.

• Zachęcają do eksperymentowania.

• Zachęcają dziecko do poznawania nowych rzeczy.

• Wspierają otwartość na świat i pokonywanie trudności.

• Wpływają na rozwój fizyczny i psychiczny.

• Uczą cierpliwości.

• Pomagają w koordynacji i uruchomieniu wielu zmysłów.

• Zachęcają do udziału w zabawie całą rodzinę – rodziców oraz młodsze i starsze dzieci.

• Wystarczą na znacznie dłużej niż granica wiekowa 3+.


0 komentarzy

Dodaj pierwszy komentarz