Rozwój dziecka 6 letniego – co warto wiedzieć?
Autor: Admin Przedszkolandia (admin) |
Dodano: 19.04.2024 | 8 min. czytania

Jaki jest 6 rok życia?

Szósty rok życia to niewątpliwie jeden z ważniejszych momentów nie tylko dla rodziców, ale też dla samego dziecka. W tym okresie sześciolatki wchodzą w nowe środowisko społeczne, ponieważ idą już do przedszkola. Opuszczają zatem świat beztroskiej opieki rodzicielskiej i zabawy, co znacząco wpływa też na zmianę zachowania i rozwój psychofizyczny dziecka 6 letniego. Dla tego wieku charakterystyczne jest rozwijanie większej samodzielności, adaptacji do stałych zadań i obowiązków, czy nawet umiejętności społecznych. Sześciolatki W tym wieku nasze pociechy stają się bardziej świadome otaczającego je świata, są niesamowicie ciekawe, więc zadają dużo pytań i szukają odpowiedzi. Wchodzą też w interakcje z rówieśnikami i dorosłymi, zaczynają rozumieć zasady społeczne, uczą się współpracy i dzielenia. Również ich myślenie i emocjonalny obszar rozwoju dziecka 6 letniego ulega ewolucji, a wszystkie te zmiany są ważne na drodze do dojrzewania. Trzeba jednak podkreślić, że każde dziecko sześcioletnie rozwój może mieć inny, zgodny ze swoim tempem. Warto jednak obserwować i wspierać indywidualne potrzeby, a w razie jakichkolwiek problemów, podejmować stosowne działania. Dzięki temu nic nie zakłóci prawidłowego rozwoju naszego dziecka.

Co powinno umieć 6 letnie dziecko?

Prawidłowo rosnące dziecko w wieku sześciu lat posiada już wiele umiejętności, które nabyło we wcześniejszych etapach rozwoju. Przede wszystkim mowa tutaj o zdolności wykonywania takich ruchów, które wymagają utrzymania równowagi. Jeśli rozwój dziecka 6 lat nie został wcześniej zakłócony, to będzie też wykazywać dużą samodzielność w codziennych czynnościach. Może to obejmować nie tylko ubieranie się i jedzenie, ale też samodzielne korzystanie z toalety i wiązanie sznurowadeł. Samodzielny sześciolatek umie już pomagać w podstawowych obowiązkach domowych, posprząta swoje zabawki, pomoże nakryć do stołu lub nawet wesprze rodziców przy przygotowywaniu posiłków (na przykład myjąc owoce i warzywa). Co więcej, poznawczy obszar rozwoju dziecka 6 letniego także jest już zadowalający. Dziecko potrafi formułować zdania, wyraża swoje myśli w sposób zrozumiały dla innych i opowiada historie. Nie ma też trudności z rozpoznawaniem liter alfabetu, pisaniem prostych słów, czy rozumiem prostych poleceń i zasad. Poprawny rozwój dziecka 6 letniego oznacza też umiejętność wykonywania prostych czynności ruchowych. Sześciolatek nie ma trudności z bieganiem, skakaniem, łapaniem piłki i z udziałem w zabawach ruchowych.

Jak przebiega rozwój 6 letniego dziecka?

Na to pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ musimy pamiętać, że rozwój dziecka 6 lat może przebiegać w zupełnie innym tempie. Mimo wszystko wskazuje się, że w tym okresie ewolucji ulegają wszystkie najważniejsze aspekty. Co to dokładnie oznacza? Jak wygląda rozwój dziecka 6 letniego? Przede wszystkim dochodzi do znaczących zmian w funkcjach psychicznych, co przekłada się na łatwiejsze dostosowanie do nowych sytuacji, zadań lub wymagań. To etap, w którym rozwój poznawczy dziecka sześcioletniego zostanie znacznie rozszerzony. Dziecko rozwija swoje umiejętności koncentracji, językowe, matematyczne, a także zdolności adaptacyjne. W szóstym roku życia dzieci powoli zaczynają przygotowywać się do obowiązku szkolnego, a to prowadzi też do zdobycia nowych umiejętności. W tym czasie ważne staje się, by rozwój dziecka 6 letniego obejmował też rozumienie i postrzeganie zasad. Warto pracować nad umiejętnościami czytania i pisania, ale też logicznego myślenia. Nie możemy zapomnieć również o tym, że w tym okresie rozwój społeczno emocjonalny dziecka 6 letniego nabiera tempa. Nasze pociechy uczą się wyrażać uczucia, zaczynają też rozumieć emocje innych i nawiązują nowe relacje. Pamiętajmy, że wszystkie te aspekty rozwoju są ważne, ponieważ pozwolą naszemu dziecku łatwo przejść do życia szkolnego. Jeśli zatem zainwestujemy uwagę i będziemy wspierać rozwój dziecka 6 letniego, to wpłyniemy też na przyszłe osiągnięcia dziecka i to nie tylko w nauce, ale też w życiu prywatnym.

Rozwój fizyczny i motoryczny sześciolatka

W wieku sześciu lat zachodzą znaczące zmiany w rozwoju fizycznym i motorycznym dziecka, a my jako rodzice możemy zaobserwować szereg nowych umiejętności i zmian. Co to dokładnie oznacza? Jakie dziecko sześcioletnie rozwój ma? Przede wszystkim zmienia się ich wzrost i waga, choć tempo wagi może różnić się w zależności od dziecka, czy prowadzonej diety. W wieku sześciu lat dzieci zaczynają tracić swoje pierwsze zęby mleczne i w ich miejsce rosną stałe. Jednak to dopiero początek, ponieważ rozwój dziecka 6 letniego oznacza też lepszą koordynację wzrokowo-ruchową, która pomaga w pisaniu, czytaniu i rysowaniu. Rozwija się także sprawność motoryczna, którą można zaobserwować w szybszym bieganiu, wyższym skakaniu, czy nawet dalszym rzucaniu. Same ruchy dziecka stają się też bardziej skoordynowane i precyzyjne, co wynika z umiejętności utrzymania równowagi. Nie sposób pominąć też tego, że dziecko sześcioletnie staje się bardziej samodzielne, co obejmuje umiejętność ubierania się, jedzenia, mycia i wiązania sznurowadeł.

Rozwój społeczny i emocjonalny sześciolatka

W kolejną fazę wchodzi też rozwój społeczno emocjonalny dziecka 6 letniego. Jako rodzice powinniśmy wykazać się dużą wyrozumiałością, ponieważ dzieci zwykle bywają pełne sprzeczności. Z jednej strony maluch wiele już wie i potrafi, ale z drugiej emocjonalny obszar rozwoju dziecka 6 letniego wciąż się zmienia. Dlatego może to się objawiać dużą zmiennością i intensywnością emocji. Jednocześnie w tym okresie dzieci zaczynają lepiej rozumieć swoje emocje, czy nawet osób, z którymi mają do czynienia. Co więcej, rozwój emocjonalny dziecka 6 letniego oznacza też kształtowanie zdolności do powściągania emocji, czy kontroli ich wyrażania. Zatem dzieci mogą nauczyć się, jak się uspokoić, gdy są zdenerwowane lub co robić, gdy coś nie idzie po ich myśli. To także czas, w którym rozwój emocjonalny dziecka 6 letniego oznacza wykształcenie podstawowych strategi radzenia sobie ze stresem, ale też lepszego rozumienia, co prowadzi do jego występowania. Sześciolatki chętniej nawiązują też kontakty z innymi dziećmi, organizują różnorakie zabawy i lepiej pracują w zespole.

Rozwój intelektualny sześciolatka

W tym wieku rozwój intelektualny dziecka obejmuje szereg kluczowych zdolności i ma związek z dużą ciekawością do poznawania świata. Dlatego interesuje się wszystkim, nie boi się zadawać pytań i dociekać odpowiedzi. Na tym etapie rozwój poznawczy dziecka 6 letniego wiąże się z lepszą pamięcią słowną i logiczną, choć nie są w pełni wyćwiczone i wykształcone. Mimo tego, jeśli poznawczy obszar rozwoju dziecka 6 letniego nie został zakłócony, to nasza pociecha nie będzie miała trudności z zapamiętywaniem wierszy i piosenek, zrozumieniem prostych pojęć matematycznych, poznaniem liter i cyfr. Prawidłowy rozwój poznawczy dziecka 6 letniego oznacza też rozwój umiejętności podstaw czytania i pisania, zdolność prostej analizy problemów i szukania rozwiązań.

Jak wspierać rozwój sześciolatka?

To, jakie działania podejmiemy, zależy w dużej mierze od tego, jakie aspekty chcemy rozwijać u swojego sześcioletniego dziecka. Jeśli chcemy wspierać rozwój dziecka 6 letniego w czytaniu i pisaniu, to warto pomyśleć o wykorzystaniu zabaw edukacyjnych, w tym specjalnie opracowanych gier. Z kolei jeśli chcemy rozwijać język dziecka i pobudzić jego wyobraźnię, to warto postawić na wspólne czytanie. W tym miejscu warto zauważyć, że wspólne czytanie wpłynie dobroczynnie nie tylko na rozwój dziecka 6 letniego, ale też później ułatwi mu samodzielną naukę czytania. Chcąc wesprzeć rozwój poznawczy dziecka sześcioletniego, warto prowadzić rozmowy na różne tematy, ponieważ to one rozwiną myślenie krytyczne i zaspokoją jego ciekawość świata. Poprzez zachęcanie do wyrażania swoich uczyć i zrozumienia emocji, można wpłynąć na emocjonalny rozwój dziecka 6 letniego, zaś przez uczestnictwo w obowiązkach domowych będziemy uczyli dziecka odpowiedzialności i samodzielności. Oczywiście warto stawiać na te prace, które dziecko będzie w stanie wykonać, a więc na przykład na sprzątanie, mycie różnego typu rzeczy, czy nawet warzyw i owoców. Motoryczny rozwój dziecka 6 letniego także jest ważny i możemy go wspierać poprzez różnego typu gry na świeżym powietrzu lub w domu. Tak naprawdę wszystkie zajęcia, które obejmą skakanie, bieganie lub jazdę na rowerze sprawią, że motoryczny rozwój dziecka 6 letniego będzie wspierany. Dobrą praktyką jest też wspieranie nauki rysowania i pisania. Możemy do tego celu wykorzystać różnego typu kredki, mazaki, czy inne materiały plastyczne, a im ciekawsze rozwiązania wybierzemy, tym dziecko chętniej będzie się bawić. Pamiętajmy jednak, że nie należy skupiać się na pojedynczych aspektach rozwoju dziecka. Każdy obszar jest ważny, więc najlepiej stawiać na działania, które dobroczynnie wpłyną na ogólny rozwój psychofizyczny dziecka 6 letniego. Możliwości jest naprawdę wiele, wystarczy je dobrać do potrzeb lub zainteresować swoich pociech.Czy ten artykuł był pomocny?

Staramy się tworzyć pomocne i wartościowe treści, dlatego Twoja ocena jest dla nas ważna.0 komentarzy

Dodaj pierwszy komentarz
Zobacz również

TOP7 zabawek edukacyjnych dla dzieci w wieku 3+

Nauczyciel Rodzic Dyrektor

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko od początku rozwijało się jak najl...

Jak czytanie książek wpływa na rozwój dziecka i po jakie tytuły sięgać?

Już od pewnego czasu jesteśmy zachęcani do tego, by więcej czasu poświ...