Jak muzyka wpływa na rozwój dziecka?
Autor: Admin Przedszkolandia (admin) | Kategoria: Psychologia | Rodzic
Dodano: 22.04.2024 | 6 min. czytania

Czym jest muzyka dla człowieka?

Muzyka jest jedną z najstarszych form sztuki, w której wykorzystuje się język dźwięków. Polega na celowym ich układaniu w określonym czasie i przestrzeni, by tworzyć kompozycje muzyczne. Jednak muzyka to również wszystkie inne dźwięki, które docierają do nas z zewnątrz. To szum wiatru i morza, śpiew ptaków, odgłosy samochodów, czy rozmów między ludźmi. W zależności od jej rodzaju może pełnić w życiu różnorakie funkcje. Przede wszystkim to źródło rozrywki, ale muzyka jest też ważna w kulcie religijnym i życiu społecznym. Towarzyszy różnego typu uroczystościom, pochodom i wydarzeniom. Muzyka integruje ludzi podczas wspólnego śpiewania i muzykowania, ale też porusza duszę i budzi emocje. Bardzo często jest też dla nas źródłem relaksu, zwłaszcza po ciężkim dniu. Muzyka łagodzi stres i napięcie, a także poprawia nastrój i to niezależnie od naszego wieku. Naukowcy udowodnili nawet wpływ muzyki na rozwój dziecka i to jeszcze przed jego narodzinami. Wszystko dlatego, że słuch dziecka rozwija się już od szesnastego tygodnia ciąży i wówczas słyszy ono bicie serca matki, jej głos oraz dźwięki dochodzące z zewnątrz. Wraz z rozwojem ciąży jego słuch się polepsza, więc warto to wykorzystać i nie tylko przemawiać do maluszka, ale też umożliwić mu słuchanie muzyki. Oczywiście wpływ muzyki na rozwój dziecka jest też znaczący na późniejszych etapach dorastania. Jeśli zatem wprowadzimy ją do codzienności swojego dziecka w odpowiedniej ilości, to wesprzemy jego prawidłowy rozwój, a na tym powinno nam najbardziej zależeć.

Jak muzyka wpływa na rozwój dziecka?

Skoro wiemy, że dźwięki odgrywają znaczącą rolę w życiu każdego człowieka, to od razu nasuwa się kolejne pytanie – jak muzyka wpływa na rozwój dziecka? Co możemy osiągnąć poprzez regularne puszczanie muzyki naszym pociechom? Trzeba przyznać, że muzyka a rozwój dziecka to dość szerokie zagadnienie, co oznacza, że może zapewnić wiele pozytywnych efektów. Na pewno wpływ muzyki na rozwój dziecka nienarodzonego oznacza stymulację układu słuchu, ale nie tylko. Słuchanie muzyki w okresie płodowym może też dobroczynnie wpłynąć na mózg naszej pociechy. Zatem jak muzyka wpływa na rozwój dziecka? Niemowlak będzie wrażliwszy, kreatywniejszy i bardziej związany emocjonalnie ze swoją mamą. Poprzez systematyczne słuchanie muzyki można też wesprzeć rozwój języka u malucha, czy innych funkcji poznawczych. Jednak wpływ muzyki na rozwój dziecka zauważalny jest też w późniejszych etapach dojrzewania. Wspólne muzykowanie w przedszkolu daje wzrost samooceny, ułatwia też komunikację z rówieśnikami i pokonywanie własnych leków. Edukacja muzyczna może rozwijać też kreatywność i choć największy wpływ wywiera u dzieci poniżej dwunastego roku życia, to u starszych dzieci także nie powinno jej zabraknąć w codzienności. Dodatkowo starsze dzieci można zapisać je też na naukę gry na instrumencie, zwłaszcza na takim, których je faktycznie interesuje.

Jaką muzykę puszczać dzieciom?

Choć każdy z nas może mieć swój ulubiony gatunek muzyki i chętnie do niego wracać, to pamiętajmy, że nie zawsze będzie on odpowiedni dla dziecka. Co więcej, wybierając muzykę dla dziecka najlepiej kierować się jego potrzebami, czy wiekiem. Ogólnie przyjęło się, że muzyka dla małych dzieci powinna zawierać proste i łatwe do zrozumienia melodie i teksty, łagodny rytm i umiarkowane tempo. Możemy sięgać do różnych gatunków muzycznych, ale badacze zauważają największy wpływ muzyki klasycznej na rozwój dziecka. Przede wszystkim mowa tutaj o utworach Mozarta, bardzo bogatych w wysokie częstotliwości, o przejrzystej, doskonale uporządkowanej formie. To właśnie poprzez ich regularne słuchanie można wspierać potencjał umysłowy dziecka, zwłaszcza koncentrację i zapamiętywanie. W efekcie dziecko będzie rozwijało zdolności matematyczne, językowe i analityczne. Niektórzy zauważają nie tylko wpływ muzyki klasycznej na rozwój dziecka, ale też muzyki barokowej. Bardzo często polecane jest puszczanie maluchom utworów Bacha, Vivaldiego, czy Telemanna, ponieważ ich pogodne utwory wspomagają i przyśpieszają uczenie się. Utwory Beethovena i Straussa, zwłaszcza spokojniejsze, obniżają ciśnienie krwi i zmniejszają liczbę uderzeń serca, więc z ich pomocą można ustabilizować rytm jego pracy. Omawiając zagadnienie muzyka a rozwój dziecka, nie sposób pominąć tego, że chorały gregoriańskie także wpływają stymulującą na mózg dziecka. Polecana jest też muzyka relaksacyjna, ponieważ jej spokojne, powolne rytmy i odgłosy przyrody wykazują działanie uspokajające i wyciszające. Polecane są zatem szczególnie zdenerwowanym maluchom, które ciężko uspokoić, czy nawet tym, których nie możemy ukołysać do snu. Z kolei rytmiczne dźwięki mogą wprawić dziecko w ruch i poprawić ich nastrój.

Kiedy puszczać muzykę dzieciom?

Tak naprawdę nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każdy moment jest dobry na to, by wprowadzić nieco muzyki do codzienności dziecka. Czasami możemy wykorzystać muzykę podczas zabawy, a innym razem podczas odpoczynku. Zauważa się również wpływ muzyki na rozwój dziecka, gdy jest puszczana podczas odrabiania lekcji, czy nawet przed zasypianiem. Prowadzone są także badania nad wpływem muzyki podczas snu, więc to od nas zależy, jak wykorzystamy jej potencjał. Jedno jest pewne, musimy pamiętać, że wpływ muzyki na rozwój dziecka będzie zauważalny tylko wtedy, gdy dostosujemy nie tylko jej rodzaj, ale też głośność do konkretnych aktywności. Na pewno przy zabawie możemy postawić na nieco głośniejszą muzykę, jednak do snu warto ją wyciszyć, żeby nie zakłócić odpoczynku i pozwolić maluszkowi na regenerację.Czy ten artykuł był pomocny?

Staramy się tworzyć pomocne i wartościowe treści, dlatego Twoja ocena jest dla nas ważna.0 komentarzy

Dodaj pierwszy komentarz
Zobacz również

Edukacja seksualna w Polsce i na świecie

Nauczyciel Rodzic Dyrektor

Wiadomym jest, że edukacja seksualna w Polsce jest tematem kontrowersy...

Edukacja seksualna w szkole – czy istnieje?

Nauczyciel Rodzic Dyrektor

W Polsce edukacja seksualna istnieje w szkole podstawowym pod nazwą „W...