Jak czytanie książek wpływa na rozwój dziecka i po jakie tytuły sięgać?
Autor: Admin Przedszkolandia (admin) |
Dodano: 16.04.2024 | 6 min. czytania

Czytanie książek a rozwój dziecka

Nie od dziś mówi się, że czytanie wywiera znaczący wpływ na nasze życie i rozwój osobisty. Jednak tylko nieliczni z nas zdają sobie sprawę z tego, że proces ten wpływa na rozwój człowieka już od najmłodszych lat. O czym dokładnie mowa? Jaki jest wpływ czytania książek na rozwój dziecka? To tak naprawdę zależy od tego, w jakim wieku jest nasza pociecha. Decydując się na czytanie na głos niemowlakom, możemy stymulować rozwój ich mózgu. Czytając już kilkuletniemu dziecku, możemy rozbudzić w nim ciekawość świata, wspomagać zrozumienie mowy otoczenia, czy wzbogacać zasób słownictwa. A jak czytanie wpływa na rozwój dziecka w wieku przedszkolnym? Tutaj już mówimy o stymulacji rozwoju mowy i usprawnianiu pamięci. Poprzez regularne czytanie możemy rozwijać kompetencje poznawcze u swojej pociechy, poszerzać jego wiedzę o otaczającym go świecie, a nawet usprawniać myślenie, pamięć i mowę. Jakby tego było mało, to właśnie czytanie książek dziecku w wieku przedszkolnym sprawi, że pozna i zacznie wyrażać emocje, a nawet nie będzie mieć problemów z ich nazwaniem. Możemy wspierać też zainteresowania słowem pisanym, pokonywać lęki, a nawet rozwijać kreatywność i wyobraźnię. Jeśli zastanawiasz się, jak czytanie wpływa na rozwój dziecka, to powinieneś też wiedzieć, że to najlepszy sposób na przezwyciężenie dysleksji, naukę poprawnego wysławiania się, czy nawet na kształtowanie wrażliwości moralnej malucha. Zauważa się też, wpływ czytania książek na rozwój dziecka w postaci lepszego zapamiętywania, a im starsza nasza pociecha, tym więcej może zapamiętać. Dlatego nie należy rezygnować z praktykowania tej czynności, ponieważ wpływa zbawiennie na rozwój dziecka.

Jak wprowadzić czytanie książek do codzienności?

Wprowadzenie czytania książek do życia rodzinnego może być bardzo prostym zadaniem, zwłaszcza jeśli zaczniemy je praktykować gdy dziecko będzie małe. Najlepiej postawić na czytanie wieczorne o stałej porze, ponieważ w ten sposób zapewnimy dziecku poczucie bezpieczeństwa. Może to być czytanie bezpośrednio przed snem, w łóżku lub nawet w salonie. Ważne, by stworzyć przytulną atmosferę i zapewnić wszystkim wygodne miejsce do czytania. Nawet miękki kącik z poduszkami będzie strzałem w dziesiątkę, o ile odłączymy się od innych bodźców. Należy zatem wyłączyć telewizor lub radio, a telefon wyciszyć i odłożyć na bok. Dzięki temu nie tylko zauważymy wpływ czytania książek na rozwój dziecka, ale też wzmocnimy więź rodzinną i zachęcimy wszystkich domowników do wspólnego spędzania czasu.

Książki dla dzieci – jakie wybierać, by wspierać ich rozwój?

Na pierwszy rzut oka można uznać, że wszystkie książki będą wspierać rozwój naszych pociech i nie ma znaczenia, po jakie tytuły sięgniemy. Nic jednak bardziej mylnego, ponieważ powinniśmy wybierać takie tytuły, które będą dostosowane do wieku swojej pociechy. Przykładowo dla małych dzieci idealnym wyborem będą te książki, które mają duże i kolorowe ilustracje, ale też prosty, rytmiczny tekst. Dlaczego? To właśnie poprzez takie elementy zauważymy nie tylko wpływ czytania książek na rozwój dziecka, zwłaszcza umiejętności wizualnych, ale też będą zachęcać do nauki czytania poprzez interakcję i zabawę. Dla dzieci, które zaczynają czytać samodzielnie, warto wybierać już książki z bardziej rozbudowaną fabułą i słownictwem. Na pewno wpływ czytania książek na rozwój dziecka zauważymy, gdy wybór padnie na tytuły związane z ich zainteresowaniami. Wybór tych książek, które opowiadają historie ulubionych bohaterów będą też bardziej angażować i zachęcać do czytania. Dobrą praktyką jest sięganie po książki, które poszerzają horyzonty i poruszają zupełnie nowe zagadnienia dla pociechy. W ten sposób poszerzymy ich słownictwo i będziemy wspierać rozwój umiejętności analitycznych. Poza tym eksperci zachęcają, by rodzice, których interesuje czytanie a rozwój dziecka, powinni rozejrzeć się za książkami, które nie tylko edukują, ale też bawią. W ten sposób uda nam się utrzymać zainteresowanie dzieci, ale też wspierać ich rozwój. Na pewno pomocne okażą się książki przygodowe z zagadkami logicznymi, czy z morałem. W tym pierwszym przypadku będziemy wspierać logiczne myślenie malucha podczas czytania, zaś w drugim pomożemy w rozwijaniu u dziecka empatii, czy zrozumienia różnych sytuacji.

Czytanie książek dzieciom – w wersji papierowej, czy elektronicznej?

Łatwy dostęp do książek w wersji elektronicznej sprawił, że coraz częściej pojawia się pytanie nie tylko o rodzaj książek, ale też o ich wersję. Lepiej stawiać na książki w wersji papierowej, czy elektronicznej? A może to bez różnicy, bo zawsze zauważymy taki sam wpływ czytania książek na rozwój dziecka? Z pewnością zwolennicy nowoczesnych rozwiązań wskażą, że lepiej sięgać po książki w wersji elektronicznej, ponieważ są łatwo dostępne i nie zajmują tyle miejsca, co wersja papierowa. Poza tym w mgnieniu oka możemy zapewnić sobie dostęp do bardzo szerokiej biblioteki, czego niestety nie da się powiedzieć o książkach papierowych. Pozyskanie nowych tytułów wiąże się z wizytą w księgarni lub w bibliotece. Mimo wszystko zauważa się, że jeśli rozważamy zagadnienie czytanie a rozwój dziecka, to lepiej stawiać na książki w wersji papierowej. Dlaczego? Przede wszystkim nie tylko maluchy, ale też dorośli i tak za dużo czasu spędzają przed urządzeniami elektronicznymi. Zatem sięgając po książki papierowe, można ograniczyć czas ich użytkowania, przejść w tzw. tryb offline. Co więcej, to właśnie tradycyjne egzemplarze mają duszę, można je dotknąć, przewijać kartki. Zdecydowanie lepiej angażują zmysły (głównie wzroku, dotyku i słuchu) i nie męczą oczu, więc zapewniają też przyjemniejsze doświadczenia.



Czy ten artykuł był pomocny?

Staramy się tworzyć pomocne i wartościowe treści, dlatego Twoja ocena jest dla nas ważna.



0 komentarzy

Dodaj pierwszy komentarz
Zobacz również

Rozwój dziecka 6 letniego – co warto wiedzieć?

Sześcioletnie dzieci przechodzą znaczące zmiany i to na wielu aspektac...

TOP7 zabawek edukacyjnych dla dzieci w wieku 3+

Nauczyciel Rodzic Dyrektor

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko od początku rozwijało się jak najl...