Kiedy warto udać się z dzieckiem do psychologa?
Autor: Admin Przedszkolandia (admin) | Kategoria: Psychologia |
Dodano: 12.07.2024 | 3 min. czytania

Wizyty w gabinecie psychologicznym już dawno przestały kojarzyć się ze wstydem i obawą o negatywną ocenę ze strony społeczeństwa. Dziś do psychologa chętnie uczęszczają zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci oraz młodzież i co ważne, uzyskują w gabinecie potrzebne wsparcie, które pozwala im uporać się z problemami. Bardzo ważne jest zgłoszenie się do specjalisty w odpowiednim czasie, zwłaszcza jeśli problem dotyczy dziecka – młodego człowieka, za którego prawidłowy rozwój odpowiedzialni są rodzice. Sprawdźmy, w jakich sytuacjach warto poszukać wsparcia profesjonalisty!

Z dzieckiem u psychologa. Kiedy warto umówić się na konsultację?

Dzieci są szczególnie narażone na problemy natury psychologicznej. Ich psychika dopiero się kształtuje oraz charakteryzuje się wysoką wrażliwością oraz podatnością na wpływy z zewnątrz. Jedne dzieci lepiej radzą sobie z problemami, inne gorzej, jedne chętnie dzielą się swoimi emocjami z opiekunami, inne są natomiast skryte, mają tendencję do tłumienia emocji i udawania, że wszystko jest w porządku. Na rodzicach ciąży więc obowiązek zwracania bacznej uwagi na to, co dzieje się z ich dziećmi w sferze psychicznej oraz reagowania na zachodzące w niej zmiany w odpowiedni sposób.

W razie dostrzeżenia nieprawidłowości lub niepokojących symptomów, warto postarać się o pomoc psychologa dla dzieci. Do wizyty w gabinecie skłaniać powinien trudny czas, z jakim boryka się rodzina. Może on dotyczyć m. in. ciężkiej choroby rodziców lub rodzeństwa, problemów natury finansowej lub związanych z uzależnieniem członka rodziny, żałoby po śmierci bliskiej osoby i wszystkich innych negatywnych okoliczności, które szczególnie dotkliwie odczuwają i przeżywają najmłodsi. Pomoc psychologa dla dzieci pomoże maluchowi uporać się z negatywnymi emocjami, nauczyć się rozmawiać o emocjach, a także znaleźć pocieszenie i wsparcie niezbędne w trudnym czasie.


Problemy emocjonalne dzieci i wsparcie w wychowaniu dla rodziców

Bardzo ważną rolę w ludzkiej psychice pełni sfera emocjonalna i społeczna. Rodzice powinni zwracać uwagę na zachowanie dziecka w trakcie zabawy i kontaktów z rówieśnikami i reagować, jeśli dostrzeżone zostaną nieprawidłowości. Mogą one dotyczyć np. braku chęci dziecka do nawiązywania kontaktów społecznych, zachowania nieadekwatne do sytuacji, a także trudności w radzeniu sobie z emocjami, w tym np. nadmierna płaczliwość, łatwe wpadanie w złość, agresja lub przeciwnie – apatia, niechęć do kontaktów, wycofanie itp. W sytuacji, kiedy zachowanie dziecka wydaje się niepokojące, warto poprosić o pomoc psychologa dla dzieci.

Jego wsparcie może być nieocenione także dla tych rodziców, którzy nie odnajdują się w swojej roli – nie wiedzą, jak rozmawiać z dzieckiem, jakie metody wychowawcze stosować, jak radzić sobie z buntem nastolatka, a także w jaki sposób zredukować stres, który są nieodłącznie związane z procesem wychowywania dzieci. Dzięki rozmowie ze specjalistą można odreagować napięcie, podzielić się swoimi wątpliwościami i rozterkami związanymi z życiem rodzinnym oraz, co najważniejsze, uzyskać stosowną pomoc, wsparcie i zrozumienie.


Czy ten artykuł był pomocny?

Staramy się tworzyć pomocne i wartościowe treści, dlatego Twoja ocena jest dla nas ważna.



0 komentarzy

Dodaj pierwszy komentarz
Zobacz również

Co to jest edukacja seksualna?

Nauczyciel Rodzic Dyrektor

Edukacja seksualna, szczególnie dla osób mających wątpliwości co do za...

Czym jest rozwój psychomotoryczny dziecka i jak go wspierać?

Coraz częściej słyszymy, że jako rodzice powinniśmy wspierać rozwój ps...