Jak wybrać najlepszy żłobek?
Dodano: 09.11.2022 | 5 min. czytania

Jak wybrać najlepszy żłobek?

Decyzja o posłaniu dziecka do żłobka nigdy nie jest łatwa. Z jednej strony takie rozwiązanie ułatwia rodzicom powrót do pracy zawodowej i jak niektórzy rodzice uważają, hartuje je, aby w przyszłości lepiej reagowało na inne dzieci i chętnie współpracowało z dorosłymi, z drugiej zaś wiąże się z trudnymi emocjami. Każdy rodzic powinien wiedzieć, że żłobek szczególnie na początkowym etapie będzie wyzwaniem zarówno dla niego jak i dziecka. Zdarzają się płaczący rodzice, którzy nie potrafią rozstać się z maluchem, jak i podobnie reagujące na nieobecność rodziców dzieci. W skrajnych sytuacjach należy zrezygnować ze żłobka, jednak nie można zbyt szybko się poddawać. Proces adaptacji i późniejsze uczęszczanie do żłobka będzie znacznie łatwiejsze, jeśli uda się wybrać jak najlepszy żłobek. A jak znaleźć odpowiednią placówkę, z której zarówno dziecko jak i rodzice będą zadowoleni?

Jak rozpoznać dobry żłobek?

Dobry żłobek sprawi, że dzieci poczują się w nim komfortowo i chętnie będą do niego wracać. Podobnie będzie z rodzicami – renomowana placówka z pewnością wywoła poczucie bezpieczeństwa, a rodzic nie będzie miał wątpliwości, że pozostawia swoje dziecko w dobrych rękach.

Oto cechy, które powinien mieć dobry żłobek:

• sprawdzenie żłobka w rejestrze – to podstawowa kwestia jaką powinni zająć się rodzice wybierając żłobek. Wszystkie tego typu placówki podlegają nadzorowi prowadzonemu przez urzędy gminy. W ich rejestrach lub na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej RP można sprawdzić czy dane miejsce jest dopuszczone do pracy i czy systematycznie przechodzi stosowne kontrole. Brak żłobka w rejestrze powinien praktycznie wykluczyć go podczas wyboru.

• dzień otwarty w żłobku – warto skorzystać z możliwości wcześniejszego zwiedzenia żłobka, w ramach tzw. dni otwartych. Wówczas można poznać placówkę, jej otoczenie, a także pracowników.

• wykwalifikowana kadra – warto także sprawdzić kto pracuje w danym żłobku i jakie ma do tego kwalifikacje. Podstawowa kadra powinna obejmować: nauczyciela wychowania przedszkolnego, nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej, pedagoga opiekuńczo-wychowawczego, pielęgniarki, położnej, opiekunek dziecięcych. Bardzo ważna jest również ilość osób przypadających na dzieci w żłobku. Optymalnie na 8. dzieci powinna przypadać 1 dorosła osoba. Im mniej dzieci na jedną osobę tym lepiej.

• dobra komunikacja – każdy rodzic poczuje się pewniej, jeśli będzie mógł uzyskać informacje na temat pobytu swojego dziecka w żłobku i skontaktować się z opiekunkami.

• wszechstronny rozwój dziecka – dziecko w żłobku powinno mieć możliwość rozwoju we wszystkich kierunkach. Najlepiej połączyć ofertę żłobka z przedszkolem, dzięki czemu dziecko będzie mogło poznać także przyszłych nauczycieli. Dzieci w różnym wieku powinny mieć zaproponowane najróżniejsze zajęcia, w tym muzyczne, ćwiczenia gimnastyczne, zabawy wyciszające, spacery, aerobik, a także naukę i zabawę z innymi dziećmi.

• przyjazne otoczenie i ogród – warto zwrócić uwagę na otoczenie żłobka – czy jest ono zadbane i bezpieczne np. posiada solidne ogrodzenie, nie jest położone blisko ruchliwej ulicy. Podobnie jest z ogrodem, który powinien być zadbany, bez trujących kwiatów czy krzewów.

• zdrowe żywienie – żłobek powinien także dbać o dietę najmłodszych. Rodzice mogą ich wyposażyć w przekąski, jednak ciepłe posiłki będą już zależały od menu zaplanowanego w placówce. Najlepiej sprawdza się jedzenie przygotowywane we własnej kuchni, które zawsze będzie świeże i ciepłe. To zamawiane w ramach cateringu może być pełne konserwantów, a także przygotowane pod kątem masowego żywienia, co zwykle nie jest korzystne dla diety najmłodszych.

Kiedy lepiej zrezygnować ze żłobka?

Ze żłobka najlepiej jest zrezygnować, jeśli placówka już na pierwszy rzut oka wzbudza nasze podejrzenia. Codzienne obawy o dziecko z pewnością nie pozwolą skutecznie odpocząć czy efektywnie pracować przejętym rodzicom. Wątpliwości wzbudza także brak możliwości skontaktowania się czy brak osoby odpowiedzialnej za całą placówkę i poszczególne grupy maluchów. Taka osoba zawsze powinna podać kontakt do siebie i być dostępna telefonicznie w godzinach swojej pracy. Oczywiście najlepiej jest wybrać placówkę w najbliższym otoczeniu, które będzie znane dla dziecka, a także umożliwi szybki przyjazd rodziców w skrajnych sytuacjach. Warto również popytać o opinie na temat danej placówki wśród innych rodziców, na lokalnej grupie dyskusyjnej lub w internecie. Jeśli większość osób ocenia pozytywnie żłobek, to warto samemu również postawić na tę placówkę. Negatywne głosy, słabe opinie i wątpliwa renoma w najbliższym otoczeniu powinny być sygnałem ostrzegawczym. Starsze dziecko warto pytać o odczucia związane ze żłobkiem, a także bacznie je obserwować. Jeśli jest zadowolone, uśmiechnięte i chętnie chodzi do żłobka to można domyślać się, że dokonaliśmy trafnego wyboru.


Czy ten artykuł był pomocny?

Staramy się tworzyć pomocne i wartościowe treści, dlatego Twoja ocena jest dla nas ważna.0 komentarzy

Dodaj pierwszy komentarz
Zobacz również

Na jakim poziomie jest edukacja w Polsce?

Nauczyciel Rodzic Dyrektor

W Polsce na edukację jednego ucznia przeznaczane jest dwie trzecie kwo...

Kalendarz rozwoju dziecka

Nauczyciel Rodzic

Kalendarz rozwoju dziecka Nie istnieje jeden uniwersalny kalendarz ro...