Skuteczna adaptacja dziecka w żłobku
Dodano: 09.11.2022 | 5 min. czytania

Skuteczna adaptacja dziecka w żłobku

Narodziny dziecka to bardzo ważne wydarzenie w każdej rodzinie. Obecność nowej osoby w domu wpływa na wszystkich domowników. Początki mogą bywać nieco trudne, bo wzajemna relacja oraz opieka wymagają wspólnej nauki. Zarówno rodzice jak i dziecko muszą się do siebie przyzwyczaić jak i nauczyć wzajemnej „obsługi”. Z czasem radzimy siebie z pociechą coraz lepiej, czas upływa i zaczynamy rozmyślać o wysłaniu dziecka do żłobka. Każdy żłobek samodzielnie ustala, w jakim wieku przyjmuje dzieci. Do większości z nich mogą uczęszczać dzieci poniżej 3 roku życia, inne zaś przyjmują już niemowlęta. Decyzja o uczęszczaniu dziecka do żłobka może być bardzo trudna, dlatego należy rozważyć wszystkie za i przeciw, a także dowiedzieć się więcej na temat adaptacji malucha w nowym miejscu.

Etapy adaptacji w żłobku

Adaptacja dziecka w żłobku (jak i rodziców, którzy rozmyślają czy podjęli dobrą decyzję) powinna być podzielona na kilka etapów. Ich wdrożenie zależy od wieku dziecka, a także jego zdolności adaptacyjnych. Dzieci są bardzo różne – to wie każdy rodzic. Niektóre są bardzo towarzyskie i chętnie zostają z innymi osobami, inne zaś kurczowo trzymają się rodziców i niechętnie bawią się z innymi dziećmi. Według specjalistów adaptacja w nowym miejscu to jedno z najtrudniejszych doświadczeń w życiu dziecka, dlatego należy ułatwić mu ten start.

1. Przez pierwsze kilka dni rodzic powinien przebywać z dzieckiem w żłobku możliwie krótko – na początku warto wprowadzić dziecko do nowego środowiska w asyście rodziców obok których czuje się bezpiecznie i im ufa. Warto sprawdzić, jakie zasady w tym zakresie posiada wybrany żłobek. Stopniowo czas wspólnie spędzony z dzieckiem w żłobku powinien się skracać. Nie należy przeciągać tego procesu w nieskończoność np. do kilku tygodni, jak to czasami ma miejsce.

2. Podczas adaptacji to rodzic powinien zajmować się dzieckiem – to rodzic powinien wykazać inicjatywę podczas oswajania dziecka ze żłobkiem. Szczególnie w dniach, kiedy organizowane są dni adaptacyjne. Wówczas nowych adeptów żłobka może być bardzo dużo i opiekunki nie będą w stanie się nimi zająć. Co więcej, dziecko chętniej zaadaptuje się w miejscu, które pokazał mu rodzic. Dni adaptacyjne nie powinny trwać zbyt długo – najpierw po godzinie, dwie, następnie kilka godzin, pół dnia i cały dzień. Ważne jest tutaj stopniowe wprowadzanie dziecka do nowego otoczenia.

3. Po pierwszych dniach adaptacyjnych, dziecko przebywa w żłobku po kilka godzin – to bardzo ważne, aby od razu nie zostawiać dziecka na cały dzień. To może wywołać ogromny niepokój u pociechy i bardzo źle wpłynąć na adaptację. Kluczowa jest tutaj systematyczność i powolne przeprowadzanie całego procesu. Dziecko musi wiedzieć, że po pewnym czasie rodzic po nie przyjdzie i zabierze do domu. Z czasem przyzwyczaja się do takiego rytmu dnia. Przez cały proces adaptacji pracownicy żłobka powinni móc skontaktować się telefonicznie z rodzicami podopiecznego.

4. Rodzic żegna się z dzieckiem i wychodzi ze żłobka – błędem, który często popełniają rodzice jest przeciąganie momentu pożegnania z dzieckiem, co sprawia wrażenie, że czeka je trudna rozłąka, płacz rodzica, czy pozorne wyjście, ale jednak pozostawanie na terenie żłobka np. na korytarzu, tak żeby dziecko mogło w każdej chwili podejść. To błąd - żegnając się z dzieckiem należy być w miarę stanowczym i wyjść z budynku.

5. Rodzice nie wchodzą do sal żłobka – wiąże się to nie tylko z zachowaniem zasad higieny, ale także z uwagi na fakt, że jeśli rodzic decyduje dziecko o posłaniu do żłobka to nie przejmuje tam roli przypisanej do opiekunek. Nie zapominajmy, że w żłobku nie przebywa tylko nasze dziecko, ale także inne, które mogą źle reagować na obecność innych, obcych osób niż „ciocie” ze żłobka.

6. Należy przekazać do żłobka wszystkie najważniejsze informacje – najlepiej jest to zrobić w formie pisemnej. Warto więc wcześniej spisać sobie wszystkie najważniejsze informacje dotyczące dziecka np. jakich produktów nie może jeść, o której godzinie przyjmuje leki, a także, że się np. nie wyspało lub że jest w trakcie ząbkowania. Wtedy opiekunki będą wiedziały jakie działania należy wdrożyć i będą bardziej wyrozumiałe. Staraj się zawsze przygotować i podać takie informacje przekazując dziecko do żłobka – zrób to możliwie szybko.

7. Rodzic powinien słuchać opiekunek – przekazując dziecko do żłobka rodzic powinien zaufać profesjonalistom, czyli całej obsłudze. Jeśli ma wątpliwości co do ich kompetencji, to po prostu powinien zabrać dziecko z placówki. Rodzice powinni dostosować się do zasad całego żłobka jak i poszczególnych osób, które będą na co dzień zajmować się jego dzieckiem.

8. Przedmioty pomocne w trakcie adaptacji – szybkiej adaptacji sprzyjają rzeczy, które dziecko zna np. ulubione zabawki, smoczek, jedzenie czy picie. Rzeczy te są dostarczane przez rodzica jedynie w porozumieniu z opiekunkami i wytycznymi panującymi w żłobku.

Adaptacja dziecka w żłobku, jak i każdym innym nowym miejscu gdzie ma zostać samo jest trudne. Pojawiają się duże emocje, w tym płacz często także ze strony rodziców. Warto więc przygotować się na ten moment także jako rodzic, aby dodać dziecku pewności siebie swoją pewną postawą. Każda kolejna adaptacja powinna być już tylko łatwiejsza.


Czy ten artykuł był pomocny?

Staramy się tworzyć pomocne i wartościowe treści, dlatego Twoja ocena jest dla nas ważna.0 komentarzy

Dodaj pierwszy komentarz
Zobacz również

Rozwój dziecka

Nauczyciel Rodzic

Rozwój dziecka Rozwój dziecka jest pojęciem bardzo szerokim. Obejmuje...

Edukacja seksualna w przedszkolu

Nauczyciel Rodzic Dyrektor

Edukacja seksualna w Polsce jest tematem dość kontrowersyjnym.