Jak oglądanie bajek wpływa na rozwój dziecka?
Autor: Admin Przedszkolandia (admin) | Kategoria: Wychowanie | Nauczyciel Rodzic Dyrektor
Dodano: 02.03.2024 | 5 min. czytania

Oglądanie bajek w telewizji przez dzieci to temat budzący wiele kontrowersji nie tylko wśród ekspertów, ale i rodziców. Czy nasze pociechy powinny oglądać bajki w telewizji? Czy niesie to ze sobą jakieś korzyści? A może oglądanie bajek wpływa negatywnie na rozwój naszych pociech? Na te i kilka innych pytań znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!


Od kiedy dzieci powinny oglądać telewizję?


Powszechny dostęp do urządzeń cyfrowych sprawia, że maluchu mają do czynienia z telewizorem już na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Nie napawa to optymizmem, ponieważ eksperci jednogłośnie wskazują, że noworodki i niemowlęta nie powinny mieć kontaktu z urządzeniami wyposażonymi w ekran. Tym samym odradza się puszczania im bajem nie tylko na telewizorze, ale też na laptopie, tablecie lub telefonie. Co więcej, aby ograniczyć negatywny wpływ telewizji na rozwój dziecka, zaleca się, by nawet nie uruchamiać go, gdy w pobliżu jest smyk. Choć dziecko nie będzie wpatrywać się bezpośrednio w ekran, to ruchowe obrazy i dźwięki mogą dostarczać mu za wielu bodźców. Nie jest to mile widziane w pierwszych miesiącach życia, więc najlepiej całkowicie zrezygnować z puszczania bajek bardzo małych dzieciom. Od około drugiego roku możemy stopniowo wprowadzać bajki do codzienności swojej pociechy. Nie możemy jednak przesadzać z nadmiarem czasu spędzanego przed ekranem. Najlepiej, jeśli maluch będzie oglądał telewizję maksymalnie przez kilka lub kilkanaście minut dziennie. W przypadku nieco starszego dziecka możemy już wydłużyć czas przed ekranem. Dobroczynny wpływ oglądania bajek na rozwój dziecka w wieku 3-4 lata zauważymy, gdy będzie spędzało przed telewizorem maksymalnie do dwudziestu minut dziennie. Dziecko w wieku 5-7 lat może siedzieć przed telewizorem już około czterdziestu minut.


Jakie korzyści płyną z oglądania bajek przez dzieci?


Regularne oglądanie bajek w telewizji może wpłynąć pozytywnie na rozwój mowy dziecka, zwłaszcza jeśli wybór padnie na produkcje o wysokiej jakości edukacyjnej. Takie bajki wspierają naukę poprawnej wymowy i pozwalają wzbogacić słownictwo, ale nie tylko. Zauważa się także wpływ oglądania bajek na rozwój dziecka w kontekście kształtowania umiejętności rozumienia ze słuchu. Odpowiednio dobrane treści mogą stymulować wyobraźnię i kreatywność, a ona jest bardzo przydatna w życiu. Dziecko poprzez bajki może też uczyć się współpracy, empatii, czy rozwiązywania problemów. Bardzo często to właśnie bajki są też dla naszych pociech źródłem wartości moralnych i pobudzają zainteresowania naukowe.


Jakie zagrożenia niesie oglądanie bajek przez dzieci?


Oglądanie bajek w telewizji może nie tylko stymulować rozwój mowy u dzieci, ale też przytłaczać jego zdolność do przyswajania nowych słów i doprowadzić do zaburzeń mowy. Negatywnym skutkiem oglądania bajek mogą być też problemy z koncentracją i utrzymaniem skupienia. Bardzo często u dzieci występują problemy ze snem i to zwykle wynik zbyt duże ilości bodźców i niebieskiego światła emitowanego przez ekrany, które hamuje wydzielanie melatoniny. Omawiając wpływ telewizji na rozwój dziecka, nie sposób pominąć tego, że mogą ucierpieć kontakty z rówieśnikami. Dziecko, które spędza zbyt dużo czasu przed telewizorem, ma nie tylko trudności z nawiązywaniem relacji, ale nie chce też poznawać nowych kolegów. Bardzo często występują u niego też problemy ze wzrokiem i kondycją. Nadmierne siedzenie przed telewizorem może skutkować nawet rozwojem różnego typu schorzeń, w tym otyłości. Nie mówiąc o problemach psychicznych i emocjonalnych, zwłaszcza jeśli nasza pociecha będzie oglądać nieodpowiednie treści, pełne przemocy.


Kiedy i jak dziecko powinno oglądać bajki?


Oglądanie bajek może być niebezpieczne dla naszych pociech, ale niesie też ze sobą wiele korzyści. Dlatego nie powinniśmy całkowicie odcinać pociech od telewizora, lecz ustalić zasady oglądania bajek. Co to właściwie oznacza? Kiedy i jak nasze dziecko powinno oglądać bajki? Na pewno należy przestrzegać zaleceń specjalistów związanych z wiekiem malucha. Zatem poniżej drugiego roku życia nie włączamy przy dziecku telewizora, później dawkujemy ten czas. Aby wpływ oglądania bajek na rozwój dziecka nie był szkodliwy, najlepiej od razu ustalić limity dzienne i ich się trzymać. Nie możemy zapomnieć również o tym, że programy i bajki powinny być dopasowane do etapu rozwoju i wieku dziecka. Najlepiej stawiać na bajki edukacyjne, które nie epatują zbyt dużą ilością intensywnych kolorów i szybką akcją, ponieważ nie doprowadzą do nadmiernego pobudzenia naszej pociechy. Odradza się włączania treści zawierających elementy przemocy, ponieważ mogą zachęcić dziecko do podobnych zachowań. Bajek nie włączamy też w czasie jedzenia lub bezpośrednio przed snem. W pierwszym przypadku dziecko nie skupi się na jedzeniu i nie będzie odczuwało smaku. W dłuższej perspektywie może dojść nawet do występowania zaburzeń jedzenia. Z kolei oglądanie bajek przed snem sprawi, że dziecko stanie się pobudzone, a to utrudni zasypianie. Dlatego optymalny czas na oglądanie bajek to około 2-3 godziny przed planowanym pójściem spać.



Czy ten artykuł był pomocny?

Staramy się tworzyć pomocne i wartościowe treści, dlatego Twoja ocena jest dla nas ważna.



0 komentarzy

Dodaj pierwszy komentarz
Zobacz również

Zadania edukacji włączającej

Nauczyciel Rodzic Dyrektor

Edukacja szkolna w Polsce jest obowiązkowa dla każdego dziecka do osią...

Poradniki o wychowaniu dzieci – czy warto z nich korzystać i jak wybierać dobre książki?

Poradniki o wychowaniu dzieci oferowane są w bardzo szerokim wyborze....