Chciałabyś wesprzeć rozwój swojego dziecka? Nie wiesz, jak to zrobić? A może liczysz na wskazówki, które ułatwia Ci zadanie? Znajdziesz je w poniższym artykule, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!
Zanim przejdziemy do sedna sprawy, warto nieco więcej uwagi poświęcić samemu pojęciu stymulacji rozwoju dziecka. Co to dokładnie oznacza? Jeśli w wyszukiwarce internetowej wpiszemy frazę stymulowanie rozwoju dziecka definicja, to dowiemy się, że mamy do czynienia z pobudzeniem rozwoju u malucha. Warto jednak zaznaczyć, że stymulowanie rozwoju dziecka nie oznacza przyspieszania tego procesu, lecz jego pogłębianie. Można to robić poprzez uważną obserwację swojego dziecka oraz dostarczanie mu takich zadań, czy sytuacji, które pozwolą mu doskonalić zdobyte już umiejętności i rozwijać zupełnie nowe. Co ważne, stymulowanie rozwoju dziecka definicja dokładnie mówi nam, że trenować należy umiejętności zgodnie z wiekiem malucha, jego możliwościami, potrzebami i chęciami. Trzeba też pamiętać, że każdy maluch jest inny i może rozwijać się w zupełnie innym tempie. Czasami zatem stymulowanie rozwoju dziecka przyniesie natychmiastowe efekty, a innym razem trzeba będzie nieco poczekać. Istotna jest systematyczność i cierpliwe obserwowanie postępów, ponieważ to w ten sposób wesprzemy rozwój malucha w odpowiedni sposób.
Wielu rodziców pewnie się zdziwi, ale stymulowanie rozwoju dziecka warto zacząć już od momentu, gdy maluszek znajduje się w łonie matki. Nie będzie to takie trudne, jak by się mogło wydawać i nie wymaga od ciężarnych zbyt dużo uwagi. Wystarczy tylko regularnie słuchać muzyki, ponieważ ona będzie stymulować u nienarodzonego dziecka układ słuchu. Jednak to nie wszystko, ponieważ stymulowanie rozwoju dziecka przez muzykę oznacza też dobroczynny wpływ na jego mózg. W efekcie później zauważymy, że dziecko będzie wrażliwsze, kreatywniejsze i bardziej związane emocjonalnie z rodzicielką. Taka stymulacja rozwoju dziecka będzie owocna, gdy postawimy na muzykę klasyczną, muzykę barokową, czy nawet muzykę relaksacyjną.
W czasie ciąży przyszłe mamy mogą też kształtować inteligencję swojej przyszłej pociechy i pomoże w tym odpowiednia dieta. Na pewno nie może zabraknąć w niej kwasów omega, ponieważ wpływają na prawidłowy rozwój płodu i dziecka po narodzinach. Szczególnie ważny jest kwas DHA, ponieważ jest podstawowym budulcem mózgu, centralnego układu nerwowego i siatkówki oka. Jeśli zatem zastanawiamy się, jak stymulować rozwój dziecka jeszcze przed jego narodzinami, to warto zadbać o jego optymalną wysokość w diecie. Jeśli nie uda się to w naturalny sposób, to warto wdrożyć suplementację i w jej doborze powinien pomóc specjalista. Warto przy tym zauważyć, że dieta bogata w kwasy tłuszczowe nie powinna zakończyć się wraz z porodem. Kobiety karmiące piersią także powinny spożywać produkty bogate w kwasy tłuszczowe, ponieważ mózg malucha nadal się rozwija i warto wspierać ten proces na wszystkie możliwe sposoby.
W pierwszych miesiącach życia należy skupić się na wspieraniu połączeń nerwowych, a im ich więcej, tym większe dziecko będzie miało zdolności i łatwiej będzie sobie radzić w przyszłości. Tylko jak właściwie powinna wyglądać stymulacja rozwoju dziecka na początkowym etapie życia? Przez pierwszy miesiąc warto jak najwięcej przebywać z dzieckiem i pokazywać mu swoją twarz, ponieważ w ten sposób będzie uczyć się naśladowania i wesprzemy rozwój wzroku. Warto też wspierać rozwój słuchu i w tym zadaniu pomogą wszelkiego typu zabawki wydające dźwięki. Mogą to być pozytywki, grzechotki lub po prostu muzyka. Od drugiego miesiąca można wprowadzać już zawieszki nad łóżkiem, zaś w kolejnych kolorowe maty edukacyjne i zabawki, które nie dość, że skupiają uwagę, to zachęcą dziecko do poznawania nowych kształtów, materiałów i przedmiotów. Dobre efekty przynosi też stymulowanie rozwoju dziecka poprzez zabawy ruchowe, ponieważ to one wspomagają rozwój równowagi, ale też motoryki i wzmacniają mięśnie tułowia. Odpowiednio dobrane zabawy ułatwią dziecku siadanie, zachęcą do raczkowania, a z czasem nawet do wykonywania pierwszych kroków. Ciekawym pomysłem na stymulację ruchową może okazać się też wspólna kąpiel, ponieważ ciało zanurzone w wodzie zachowuje się zupełnie inaczej, więc to też wzbudzi zainteresowanie malca. Z kolei kiedy nasza pociecha będzie już umiała samodzielnie chodzić, to powinniśmy zabrać się za trenowanie wchodzenie po schodach lub rozwijanie kolejnych umiejętności.
W wieku przedszkolnym dziecko nabiera większych umiejętności chodzenia, biegania i skakania. Dzięki temu lepiej też radzą sobie z różnymi formami aktywności fizycznej. Rozwijają się jego umiejętności manualne, językowe, matematyczne i zdolności adaptacyjne. Dzieci w wieku przedszkolnym lepiej rozumieją też swoje emocje i innych, nawiązują nowe relacje i rozwijają swoje umiejętności koncentracji. Nie możemy też zapomnieć o umiejętności czytania i pisania, czy logicznym myśleniu. Dlatego na tym etapie stymulowanie rozwoju dziecka również będzie bardzo ważne. Co możemy zrobić jako rodzice? Jak stymulować rozwój swojej pociechy? Na pewno wprowadzenie różnego typu zabaw edukacyjnych, wspólne czytanie, czy nawet rozmowy na różne tematy okażą się bardzo pomocne. Warto też zachęcać dziecko do wspólnego sprzątania i gotowania, ponieważ to nauczy go samodzielności i odpowiedzialności. Wprowadzenie większej dawki ruchu na świeżym powietrzu poprawi kondycję malucha, a przy okazji poprawi motoryczny rozwój.
Na etapie dojrzewania dziecko doświadcza zmian fizycznych i emocjonalnych, ale też zdobywa lepsze umiejętności sportowe i artystyczne. Dlatego warto zastanowić się też, jak stymulować rozwój dziecka na tym etapie. Na pewno pomocne okażą się różnego typu zajęcia sportowe, muzyczne, czy artystyczne. Ważne, by dobierać je zgodnie z zainteresowaniem swojego dziecka.
Już od pewnego czasu jesteśmy zachęcani do tego, by więcej czasu poświ...
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko od początku rozwijało się jak najl...