Dlaczego warto skorzystać z leczenia prywatnego?

Autor: Beata Gumiela | Kategoria: Terapia | Rodzic

Leczenie prywatne systematycznie zyskuje na popularności. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy doszukiwać się w rosnących kolejkach do lekarzy specjalistów, zmniejszeniu kwot przeznaczonych na leczenie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jak również braku elastyczności państwowych placówek zdrowia. Jakie są najważniejsze zalety i wady leczenia prywatnego? Jakich lekarzy mamy za mało w naszym kraju?

Czas oczekiwania na wizytę u lekarza

Dane z raportu Fundacji Watch Health Care oraz firmy MAHTA podkreślają, że aby skorzystać z usług wybranego specjalisty Polacy zobligowani są czekać przeciętnie aż 4 miesiące. To o ponad dwa tygodnie więcej, niż w 2018 roku. Najdłużej czekamy na poradę od endokrynologa - do dwóch lat. Niewiele lepiej wygląda to w przypadku kardiologa dziecięcego (12 miesięcy) i ortodonty (10 miesięcy). Następnym powodem do zmartwień są badanie diagnostyczne. Tu szacunkowy czas oczekiwania wynosi około 12 tygodni. Wykonanie artroskopii stawu biodrowego to zadanie, na które trzeba przeznaczyć ponad dwa lata. Blisko rok trwa oczekiwanie na sigmoidoskopię, czyli badanie endoskopowe jelita grubego, a odrobinę powyżej pół roku na badanie bezdechu śródsennego.

Długi czas oczekiwania na specjalistyczne badania diagnostyczne w logiczny sposób działa na niższą efektywność procesu dalszego leczenia. Niepokojący jest także fakt utrudnionego dostępu do informacji na temat przyczyn złego stanu zdrowia, co może być powodem pogłębienia się schorzenia. Warto zdać sobie sprawę, że wstępna diagnoza to tylko początek, co potwierdza specjalista ds. badań rynku polskiego. Nierzadko okazuje się, że w w kolejnym etapie leczenia niezbędna jest wizyta u następnego specjalisty, gdzie ponownie trzeba czekać w długiej kolejce. W przypadku leczenia w państwowej placówce medycznej od momentu pierwszej wizyty, aż do dnia przebycia finalnego badania może minąć nawet kilkanaście miesięcy. Wszystkie te problemy z powodzeniem może zniwelować leczenie prywatne.

Dlaczego warto korzystać z leczenia prywatnego?

Krótki czas oczekiwania na badania i diagnozę to kluczowa zaleta z leczenia prywatnego. O ile w państwowych placówkach medycznych kolejki sięgają długich miesięcy, o tyle u prywatnego lekarza to zaledwie kilka tygodni, a niekiedy można się umówić z dnia na dzień. Daje to szansę na efektywne leczenie i diametralnie zwiększa szanse na powrót do zdrowia. Kolejne zalety leczenia prywatnego to:
Elastyczność przyjęć – lekarze prywatni dostosowują godziny przyjęć do możliwości pacjentów. Nie ma problemu z wizytami po godzinach pracy.

Wybór placówki medycznej oraz lekarza prowadzącego – to my wybieramy u kogo chcemy się leczyć. Możemy w ten sposób uchronić się od kontaktu ze specjalistą, który nie nie ma dobrej opinii w środowisku. Ponad to z uwagi na ograniczone środki NFZ, w placówkach państwowych udział pracowników z przestarzałą wiedzą medyczną jest całkiem spory. Prywatne jednostki mogą pozwolić sobie na zatrudnienie wysoko wykwalifikowanych specjalistów i ciągłe ich douczanie. Pomocny w doborze danego eksperta może okazać się portal BliskiLekarz.pl, który nie tylko pozwala zapoznać się z informacjami medycznymi i nowymi  technikami leczenia, ale także pomaga w odszukaniu właściwego profesjonalisty.

Sprzęt medyczny – placówki prywatne dbając o jakość usług zmuszone są do ciągłej wymiany maszyn medycznych na nowoczesne. Oddziałuje to na jakość obsługi i pewność wyników badań. Na dodatek niektóre procedury, które uzyskały już opinię co najmniej nieprzyjemnych, dzięki innowacjom dostępnym w prywatnych instytucjach, można przeprowadzić praktycznie bezboleśnie.
Komfort wizyty – zasadniczo różni się także sama wizyta. W przypadku leczenia państwowego, mimo zaplanowanego przyjęcia, kolejka przed gabinetem bywa bardzo długa. Ponad to architektura przychodni i szpitali, jak i towarzyszące im akcesoria, lata świetnością mają często za sobą. Placówki prywatne to w większości nowe jednostki, remontowane na bieżąco, dostosowane dla osób niepełnosprawnych.

Skierowanie - korzystając z prywatnej opieki zdrowotnej, nie jest wymagane posiadanie skierowania od lekarza rodzinnego czy innego lekarza specjalisty. Dodatkowo większość badań, takich jak EKG, USG czy rezonans magnetyczny możemy wykonać bez skierowania, co znacząco skraca czas całego procesu leczenia.
Opcja wykupienia abonamentu – coraz więcej pracodawców decyduje się na wykupienie pakietów medycznych, które umożliwiają wygodne leczenie swoich pracownikom wraz z rodzinami.
Wybór prywatnej opieki zdrowotnej łączy się z ograniczeniem budżetu domowego. Za wysokiej jakość usługi trzeba zapłacić od stu do nawet trzystu złotych. Również dodatkowe badania laboratoryjne oraz wizyty u kolejnych specjalistów wymagają uiszczenia kolejnych opłat. W przypadku skomplikowanego leczenia, zakończonego zabiegiem i leżeniem w szpitalu, łączne zasoby pieniężne, jakie należy przeznaczyć na badania są znaczące. Czasami jednak, gdy alternatywą jest długie oczekiwanie i potencjalne trwałe uszczerbki na zdrowiu, leczenie prywatne pozostaje ostatnim ratunkiem.

Najbardziej deficytowe specjalizacje medyczne

Wybór prywatnego leczenia jest mocno sprzężony z czasem oczekiwania na badanie u specjalisty przyjmującego w ramach NFZ. Zgodnie z danymi firmy Manpower, która badała deficyty w polskich placówkach medycznych, w Polsce najbardziej brakuje pediatrów, lekarzy chorób wewnętrznych i anestezjologów. Wysoko na liście możemy znaleźć również specjalistów od chorób płuc, neurologów oraz ginekologów. Już teraz Polska ma jedną z najniższych w Europie wartości wskaźnika liczby lekarzy przypadających na 1000 mieszkańców. Ta tendencja ma się jeszcze pogłębiać w kolejnych latach z uwagi na rosnącą lukę pokoleniową. Ponad połowa lekarzy, którzy aktualnie świadczą swoje usługi w Polsce, to osoby starsze. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w mniejszych miejscowościach, gdzie kompetentni i młodzi specjaliści nie chcą się osiedlać.

Główną przyczyną tego stanu rzeczy są wynagrodzenia lekarzy, które za granicą kształtują się na bezwzględnie wyższym poziomie. Między innymi właśnie migracja zarobkowa powoduje wydłużony czas na wizytę u lekarza specjalisty, a jednym z najważniejszych narzędzi przekonywania młodych i pełnych zapału lekarzy są właśnie prywatne usługi medyczne. Poszukiwanie specjalistów warto rozpocząć na portalu Bliski Lekarz, który prowadzony jest przez fachowców z dziedziny lekarskiej.

Autor: Redakcja serwisu: https://bliskilekarz.pl